TurkCe
- n Sayfa    - Ilk On    - Yeni Konular    - Haber Gِnderme    - T rk e Arama    - T rk e Forumlar    - T rk e ـyelerimiz    - Incelemeler    - Iletileriniz    - Anket    - Journal of    - Haber Arsivi    - I erik    - Web Baglantilari    - Dosyalar    - SSS    - Tavsiye Edin    - Nsiklopedi   
 

Who's Online

Şu an sitede, 3 ziyaretçi ve 2 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Search
Languages

Site Lisanını Seçin


Categories Menu

Şu an bu bloğun içeriği yok.

Login

Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.

Big Story of Today

Bu gün için henüz önemli bir haber yok.


Genel - Teknolojileri Ve Meslek

ALLAH TEÂLÂ'NIN ZÂTI KONUSUNDA ÞEYTANIN VESVESES&Ya
(Devamı... | 17241 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

ALLAH TEÂLÂ'NIN ZÂTI KONUSUNDA ŞEYTANIN VESVESESİNDEN SIKINTI ÇEKEN VE AKLI ONUNLA MEŞGUL OLAN KİMSE


Şeytan, Allah -azze ve celle-'nin zâtı ile ilgili olan meselelerde bir kimseye büyük bir vesvese vermekte ve onun bu durumdan çok endişe etmesine sebep olmaktadır. Bu kimsenin ne yapması gerekir?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Soru soranın sonuçlarından endişe ettiğini belirttiği problemine gelince,ona derim ki:

Müjdeler olsun! Senin için güzel sonuçlardan başka şeyler olmayacaktır.Zirâ şeytan, kalplerindeki sağlam akîdeyi sarsmak, onları nefis ve fikir yönünden strese sokmak ve onların kalplerindeki îmânın berraklığını,hatta hayatın berraklığını giderip onu bulanık hâle getirmek için mü'minlere bu vesveselerle saldırır durur.

Bu kimsenin hâli, şeytanın saldırısına maruz kalan ne ilk îmân ehlinin hâli, ne de sonuncusudur. Aksine dünyada mü'min olarak kaldığı sürece o, şeytanın bu saldırısına maruz kalacaktır. Şüphesiz bu, sahâbenin de -Allah onlardan râzı olsun- başlarına gelen bir durumdu.

Nitekim Ebu Hureyre'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o şöyle demiştir:

(( جَاءَ نَاسٌ مِنْ أَصْحَابِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهِ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَسَأَلُوهُ: إِنَّا نَجِدُ فِي أَنْفُسِنَا مَا يَتَعَاظَمُ أَحَدُنَا أَنْ يَتَكَلَّمَ بِهِ. قَالَ: وَقَدْ وَجَدْتُمُوهُ؟ قَالُوا: نَعَمْ. قَالَ: ذَاكَ صَرِيحُ الْإِيمَانِ.))

[ رواه مسلم ]

"Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in ashâbından bazı kimseler gelerek ona şöyle sordular:


(Devamı... | 17241 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Fiqh - Sorular ve Cevaplar

UYANIK OLDUÐU ZAMAN ÞEHVETÝYLE VE UYKUSUNDA KIZ KARDEÞ&Ya
(Devamı... | 15591 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

UYANIK OLDUĞU ZAMAN ŞEHVETİYLE VE UYKUSUNDA KIZ KARDEŞİYLE (CİNSEL İLİŞKİYE GİREREK) İHTİLAM OLMAKLA SIKINTI ÇEKEN BİR GENÇ

Ben, gücüm yettiği kadarıyla dâima en iyi müslüman olmaya çalışıyorum, namaz kılıyorum, oruç tutuyorum ve gücüm yettiği kadarıyla Kur'an okuyorum.Şimdi 16 yaşında bir gencim ve bu yaşta olan bir gençten çokça menî (sperm) çıkmaktadır.Bu olay da birçok yollarla olmaktadır. Örneğin elle boşalmak (masturbasyon yapmak) ve ihtilam olmak (rüyâlanmak) gibi... (Bu durum, başka yollarla menî çıkmadığı takdirde bende haftada bir veya iki defa olmaktadır.) Şimdilerde ise birisi rüyâsında güzel bir kızla ihtilam olmaktadır. Dediğim gibi ben, iyi müslüman olmaya çalışıyorum. Bundan dolayı kızların güzelliğine bakmıyorum. (Çünkü bu haramdır.) Ben, sadece mahremlerime bakıyorum, onları görüyor ve (tabi ki şehvetsiz olarak) onlarla konuşuyorum. İşte bunlardan birisi de kız kardeşimdir, kendisi çok güzel ve câzibelidir.Onu hergün görüyorum. Çünkü bizler nihayetinde kardeşiz. Ama uykumda (rüyamda) onu hayal ediyorum. Bu olay, beni hasta olmama sebep olmaktadır, bundan nasıl kurtulacağımı da bilemiyorum.Çünkü kız kardeşim benimle birlikte aynı evde yaşamaktadır. Uyku sırasındaki rüyaları savmak ve onlardan kurtulmak da mümkün değildir. Meninin de bu sebeple dışarı çıkması gerekir. Bu problemi çözmeye çalışıyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız size teşekkür edeceğim. Ben bu sorunun çözümü için iki yol buldum, acaba bu iki yol güzel midir? - bu iki yol, zannımca kız kardeşinizle uykuda birleşmenizden daha iyidir-. Birincisi: Rüyamda kız kardeşimin yerini alması için, güzelliği hoşuma giden bir kadın sanatçıya veya başka güzel bir kadına bakmalıyım. Bu yol iyi midir?

Cevabınız hayır ise, niçin iyi değildir? Ben, kız kardeşimi rüyamda görmektense, bu yolun daha iyi olduğuna eminim.

İkincisi: Aklımda hiç kimseyi veya herhangi bir resmi hayal etmeden elle boşalayım. Bunu da sadece bir defa yapayım ki menim dışarı çıksın. (Bu, gücüm yettiğimce rüyamda kız kardeşimle birlikte olmaktan kurtulmam demektir.) Biliyorum ki elle boşalmak (masturbasyon yapmak) haramdır. Fakat ben, bu yolun rüyamda kız kardeşimle birlikte olmaktan daha iyi olduğunu görüyorum. Bu, gerçekten çok zor bir durumdur. Acaba bu, Allah Teâlâ'dan beni bir imtihanı mıdır? Bu konuda beni bilgilendirmenizi ricâ ediyorum. Hangisini yapmalıyım?

Cevabınız hayır ise, o halde ne yapmam gerekir?
Soruma acele cevap vermenizi ricâ ediyorum.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.


(Devamı... | 15591 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Fiqh - Sorular ve Cevaplar

HAYATTAN BIKMAK VE USANMAK
(Devamı... | 25972 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

HAYATTAN BIKMAK VE USANMAK


Ben, şu fâni dünyada hayattan bıkmış ve usanmış bir gencim. Kendimde bıkkınlık ve usanmışlık hissediyorum. Bana yardım edecek biris var mıdır? Allah Teâlâ'dan da başka bir yardımcı yoktur?!

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Dünyayı istememenin ve ondan nefret etmenin sebepleri pek çoktur. İnsanlardan kimisi, Allah Teâlâ'nın nezdinde olan ecir ve sevabı isteyerek ve O'na kavuşmayı ümit ederek şu fâni dünyadan nefret eder.

Nitekim seleften bazı kimseler şöyle demişlerdir:

"Mü'minin hediyesi, ölümdür."

Mü'min dünyadan nefret eder. Çünkü kalbi, âhiret ile bağlantılıdır.Mü'min, dünyadan nefret etmekle birlikte Allah Teâlâ'nın kendisinin üzerindeki hakkını ve kullarının hakkını yerine getirir.


(Devamı... | 25972 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dergiler, Yazý

CÝNSEL DUYGULARA (ÞEHVETE) KARÞI KOYMAK VE ONLARA DÝRE
(Devamı... | 16859 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

CİNSEL DUYGULARA (ŞEHVETE) KARŞI KOYMAK VE ONLARA DİRENMEK


Ben, istekleri ve şehevî duyguları kendisine hükmeden 21 yaşında genç bir kızım. Bu duygularım beni rahat bırakmayıp beni şaşırtmakta ve beni başarısızlığa uğratıp canımı sıkmaktadır. Değerli hocam! Bu şehvetlerden ve şeytanî isteklerden nasıl kurtulabileceğimi bana bildirir misiniz.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.

Şehvet, insanların onun üzerine yaratılmış oldukları bir durumdur. Bundan kurtulmak mümkün değildir.Dolayısıyla müslümandan, şehvetten kurtulması istenmez. Müslümandan istenen şey, şehveti harama yönlendirmekten kaçınıp onu Allah Teâlâ'nın helâl kıldığı tarafa yönlendirmesidir.

Genç kızlardaki şehvet problemi şu iki adımda çözülebilir:

Birinci Adım:

Nefiste şehveti galeyana getirip onu hareket ettiren şeyleri zayıflatmak gerekir. Bu ise şunların yapılmasıyla olur:


(Devamı... | 16859 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Islam'da Müslüman Evlilik

Talaký (boþamayý) istemediði halde boþanma belgesi
(Devamı... | 4864 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Talakı (boşamayı) istemediği halde boşanma belgesi çıkarmak

Benim babam, askerlikten muaf tutulmam için annemin bilgisi ve hazır bulunmasıyla annemden boşandığına dâir bir belge (boşanma belgesi) çıkardı. Her ikisi de bu belgeyi imzaladılar. Fakat babam talak lafzını telaffuz etmedi, talak lafzını da belgeye kendisi yazmadı. Evlendirme ve boşama memuru, boşanma belgesini düzenlemeden önce, dînen değil de maslahat gereği bu talakın sadece kâğıt üzerinde olacağını ikisine de bildirdi.

1. Babamın yaptığı bu davranışın hükmü nedir?
2. Bu davranış talak sayılır mı?
Bilindiği üzere babam, bu olaydan önce de annemi iki defa boşamıştı.(Soruda geçen) bu üçüncü boşamada annem hayızdan temizlenmiş, babam kendisiyle cinsel ilişkiye girmemiş, fakat babam, bu boşanma belgesini çıkardıktan bir süre sonra annemle cinsel ilişkiye girmişti.
- Babamın dînen sorumluluktan kurtulması için anneme karşı yapması gereken haklar nelerdir?
- Talak vuku bulmamışsa, babam, annemin mirastaki hakkını nasıl garanti etmelidir? Çünkü annem, kanun nazarında boşanmış sayılmaktadır. Bilindiği üzere annem, bizimle beraber aynı evde ikâmet etmekte, babam, kendisine nafakasını ve kendisine gerekli olan şeyleri vermektedir.

Babam ise, şu an başka bir kadınla evli olup başka bir evde ikâmet etmekte, bize ve işlerimize bakmak için de çoğu zaman evimize gelmektedir.

Şimdi babam dînen sorumluluktan kurtulmak için bu konudaki dînî hükmü öğrenmek istiyor.Ric'at (eşini geri alma) belgesi olmadan babam annemi geri alabilir (nikahlayabilir) mi?

Hamd, yalnızca Allah'adır.


(Devamı... | 4864 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Kadýn - Ya&tho

Mal sahibi olabilmek için boþanma iddiasýyla kâfir &uu
(Devamı... | 7729 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Mal sahibi olabilmek için boşanma iddiasıyla kâfir ülkelerin kanunlarına hile yapmak


Biz, İsveç'te yaşıyoruz ve burada bir çok erkek mahkemede talak (boşama) lafzını kullanmadan kâğıt üzerinde eşlerini boşamaktadır. Bunu da her bir eş ayrı bir daire ve ayrı aylık almak için yapmakta, (kâğıt üzerinde boşandıktan) sonra da aynı evde yaşamakta ve elde ettikleri diğer evi (daireyi) de kiraya vermektedirler.
Bu durumda talak (boşama) vuku bulur mu?
Eğer talak vuku bulmazsa, bu ülkede (kâfirlere) İslâm'ın güzel ahlâkını göstermemiz ve onları İslâm'a dâvet etmemiz yerine, müslümanın bu şekilde yaşaması ve kanunlara karşı hileye başvurması câiz midir?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Bir insan, bir kâğıda açık ifâdelerle talakı yazar ve talakı niyet ederse, bu durumda âlimlerin ittifakıyla talak vuku bulur. Çünkü yazı, kendisinden talakın anlaşıldığı birtakım harflerden oluştuğu için onu dille telaffuz etmeye benzer. Ayrıca yazı, onu yazanın sözlerinin yerine geçer. Bunun delili; Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- risâleti tebliğ etmekle emrolunmuştur. Nitekim O, bu risâlet kimi zaman sözle, kimi zaman da yazıyla tebliğ etmiştir


(Devamı... | 7729 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ýliþki Müslümanla

KUR’AN’DA SAYISAL MUCÝZE VE GÜNEÞ TAKVÝMݒN&Yacu
(Devamı... | 24020 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

KUR’AN’DA SAYISAL MUCİZE VE GÜNEŞ TAKVİMİ’NİN KULLANIMI KONUSU


Geçenlerde, Kur’an’ın birçok şeyi kapsayan mucizelerle ilgili olarak, -mesela; ana karnındaki cenin’in geçirdiği üç devre, yıldızların yörüngesi vb.- bazı (yazılar) okudum. Özellikle bir tanesi, “gün” sözcüğünün Kur’an’da 365 defa geçtiğinden, “ay kelimesinin 12 defa tekrarlandığından bahsediyordu. Kur’an'da, “gün” kelimesinin (çoğulu olan günler)’in kaç defa yinelendiğini unuttum. Arkadaşlarımdan biri, İslâmi (hicri) takvim bastırdı. Ancak, 365 günden oluşmuyor. İslâmî takvim konusundaki bu durum ne anlama gelmektedir? Yoksa Allah, dünyanın çoğunluğunun miladi takvimi kullanacağını bildiğinden, bu, sonuncusunun daha sağlam olduğuna mı işarettir?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Birçok insan, Kur’an’daki çeşitli mucizelerle ilgilenmişlerdir. Bu mucizelerden biri de “sayısal mucize”dir. Gazete ve dergilerde, internet sitelerinde; tekrarları benzer lafızlar veya zıtlarıyla aynı sayıda zikredilen ifadelerin dökümü yayınlanmaktadır. “Yevm” (gün) kelimesinin (365) defa,“şehr” (ay) kelimesinin 12 defa tekrarlandığını iddia etmektedirler. Yine, “melekler ve şeytan” ve “dünya ve âhiret” gibi, başka lafızlar için de buna benzer şeyler yapılmıştır.


(Devamı... | 24020 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Islam'da Müslüman Evlilik

Çizgi filmleri çokça yayýnlayan “Space Toon” TV kana
(Devamı... | 9197 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Çizgi filmleri çokça yayınlayan “Space Toon” TV kanalını seyretmenin hükmü


Örneğin Tom ve Jerry, Kaptan Macid gibi çizgi filmleri çokça yayımlayan “Space Toon” TV kanalını seyretmenin büyükler ve küçükler için hükmü nedir? Allah mükâfatınızı versin.

Bütün övgüler Allah’adır.

Bu kanal çoğu kötülükleri ve değişik fesatları barındırmaktadır. İngilizce adından bile Müslümanları sapıtmaya başlamıştır. Sonra da büyüklerin ve küçüklerin akıllarını fesatlarıyla ve kötülükleriyle yayınlarıyla doldurmaya başlamışlar. Bu nedenle veliler çocuklarını bunu seyretmeye müsaade etmemeleri gerekir; onu seyredenlerin davranışları üzerinde kötü etkisi vardır. Bu mefasid ve münkerden bazıları ise şunlardır:


(Devamı... | 9197 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Genel - Teknolojileri Ve Meslek

ERKEK ÇOCUÐUNA, KASIK KILLARINI (CÝNSEL ORGANIN ETRAFINDAK&Yac
(Devamı... | 2679 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

ERKEK ÇOCUĞUNA, KASIK KILLARINI (CİNSEL ORGANIN ETRAFINDAKİ KILLARI) NE ZAMAN TRAŞ ETMESİNİ ÖĞRETMELİYİZ?


Bilindiği gibi kasık kıllarını traş etmek (etek traşı olmak), fıtrattandır. Fakat erkek çocuklarımıza bu dînî hükmü ne zaman öğretmeliyiz?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

İster erkek olsun, isterse kız olsun, çocuk ergenlik çağına yaklaştığında ve kıllar kasıkta çıkmaya başladığında bu hükmü öğrenme ihtiyacı duyar. İslâm, bu kılların çıkmasıyla o çocuğu ergenlik çağına gelmiş kabul etmiş, temizliği tamamlaması ve sağlığı da koruması için ona bu kılları traş etmesini emretmiştir.

Yine, ergenlik çağına yaklaşan çocuğa, öğrenme ihtiyacı duyacağı ve ona hatırlatılması gereken şu noktaları eklemek mümkündür:

Örneğin; dînî sorumluluk, Allah Teâlâ'nın kulları üzerindeki hakları, Allah Teâlâ'nın dînen sorumlu kıldığı kimseye yüklediği görevlerin ne anlama geldiğinin çocuğa öğretilmesi ve ergenlik çağından itibaren işleyeceği günahların yazılacağı ve cünüplükten arınmak için yıkanmak gerektiği gibi hükümlerin kendisine hatırlatılması gerekir.


(Devamı... | 2679 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Terör, Emperyalizm üzerinde &Y

Terörün Ýslam’da ve Batý’daki Tanýmý ve Ha
(Devamı... | 16986 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & AnswersTerör hakkında çok işittik. Müslüman’ın bakışına göre terör nedir? Batılılara göre terör nedir? Onlarla ihtilafa düşersek nasıl cevap vermeliyiz?


Bütün övgüler Allah’adır.

Birincisi:

el-İrhab” Arapça masdar olup erhebe, yurhibu, irhaben olarak gelmekte ve lafız olarak ise: kendi zatında ne övülen ne de yerilen ancak söylendiğinde anlamı bilinen bir kavram olup korkutma anlamına gelmektedir. Bıraktığı etkisine bakılmalıdır. Kimileri irhab’ın İslam’da öldürmenin yerine kullanılır, diyebilir. Bunu diyen yanılmıştır. Çünkü bu söz bu anlama yardımcı olmuyor. İrhab korkutmadır, öldürme değildir. Allah bize kendisinden nerhebehu yani kendisinden korkmamızı emretmiştir. Ayette: “Ey İsrail (Yakub’un) oğulları! Hatırlayın size verdiğim nimetlerimi, Bana verdiğiniz (İslâm dinine tabi olma) sözünüzde durun ki, Ben de size (razı olma ve cennete girdirme) vâad ettiklerimi vereyim. O halde korkun Ben’den.” (el-Baqarah, 40) savaş ve komplo kurması beklenen düşmana karşı hazırlık yapmamızı da emretmiştir. Bu hazırlık, bizim düşman için kolay lokma olmadığımızı belirtmek için korkutmamız içindir. Bunu açıklayan ayette ise: “Onlara (düşmanlara) karşı gücünüz nisbetinde kuvvet ve cihad için bağlanıp beslenen atlar (silah ve araçlar) hazırlayın, onunla Allah 'ın düşmanını, sizin düşmanınızı ve onlardan başka sizin bilmediğiniz, Allah 'ın bildiklerini (düşmanlarını) korkutursunuz. Allah yolunda ne harcarsanız size eksiksiz geri döner, siz asla haksızlığa uğratılmazsınız.” (el-Enfâl, 60)


(Devamı... | 16986 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Kadýn - Ya&tho

Müslümanlarýn gayri müslimlerle birlikte seçimlere
(Devamı... | 4139 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Müslümanların gayri müslimlerle birlikte seçimlere katılması


Müslüman olmayan bir devlette ikamet eden bir müslümanların seçimlere katılması caiz midir?

Bütün övgüler Allah’adır.

Bu mesele içtihad meselelerindendir. Bu katılımdan Müslümanların menfaati ile beklenen maslahatı arasında karşılaştırmaya bağlıdır. Belki bu katılım onlara zarar verecektir.

Eğer katılmada menfaatler daha çok ise girilir. Eğer bu katılımdan daha çok zarar olacaksa caiz olmaz.

Buna göre bu hüküm ülkelerin, sistemlerin ve şahısların konumuna göre değişir. Bir ülkede buna katılmak Müslümanlar için çok faydalıdır. Ancak başka bir ülkede ise çok zararlıdır. Şahıslar için de bu durumlar geçerlidir.


(Devamı... | 4139 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Terör, Emperyalizm üzerinde &Y

Demokrasi, seçimler ve bu sistemlerde çalýþmaný
(Devamı... | 7110 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Demokrasi, seçimler ve bu sistemlerde çalışmanın hükmü


Demokratik bir hükümette milletvekili veya başka görevde çalışmanın, demokrasinin hükmü nedir? Demokratik yolla bir şahsın seçilmesi ve oy kullanmanın hükmü nedir?

Bütün övgüler Allah’adır.

Birincisi:

Demokrasi insan sistemdir. Halkın halkı yönetmesi demektir. O bu haliyle İslam’a terstir. Hüküm el-Aliyy vel-Kebir olan Allah’ındır. Kim olursa olsun insanlardan herhangi birine kanun koyma hakkını vermek caiz değildir.


(Devamı... | 7110 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dünya Ý&t

Ýslam’da Demokrasi anlayýþý
(Devamı... | 12711 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

İslam’da Demokrasi anlayışı

Demokrasi sözünün İslam’dan alınma olduğunu işittim. Bu doğru mu? Demokrasiye teşvik etmenin hükmü nedir?

Bütün övgüler Allah’adır.

Birincisi:

Demokrasi Arapça bir kelime değildir. Yunancadan alınan bir kelimedir. İki kelimeden oluşmaktadır. Birincisi: Demos ve insanların hepsi veya halkı kast etmektedir. İkincisi: Kratıa ve yönetmek anlamına gelir.Anlamı ise: bütün insanların veya halkın yönetimi anlamına gelir.

İkincisi:

Demokrasi İslam’a karşı bir sistemdir. Çünkü kanun yapma yetkisini halka veya onların yerine (parlamento üyelerine) vekâleten vermektedir. Buna göre burada hüküm koyma Allah’ın dışında halkın veya onların yerine vekil olan milletvekillerinin olmaktadır. Burada ibret toplumun değil onların çoğunluğu esasına dayanır. Bu şekilde çoğunluğun ittifakı ile o halka kanunlar yaratılışa, dine ve akla ters de olsa dayatılır. Bu sistemlerde kürtaj kanunu, homoseksüellerin evliliği, faiz faydaları kanun haline getirilmiş ve şer’i ahkâm ilga edilmiştir. Zina yapmak ve alkol almak mubah görülmüştür. Bilakis bu sistemde İslam ve ona bağlı olanlarla savaşılmaktadır.


(Devamı... | 12711 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Islam'da Müslüman Evlilik

Demir yüzük takmak, erkeklere haram mýdýr?
(Devamı... | 9148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Demir yüzük takmak, erkeklere haram mıdır?


Ben, erkeklerin demir yüzük takmalarının haram olduğunu işitmiştim. Bu konuyu delilleriyle açıklamanızı ricâ ediyorum.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.

Abdullah b. Bureyde, babasından -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet ettiğine göre, o şöyle demiştir:

((جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ حَدِيدٍ، فَقَالَ: مَا لِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ النَّارِ؟ ثُمَّ جَاءَهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ صُفْرٍ، فَقَالَ: مَا لِي أَجِدُ مِنْكَ رِيحَ الْأَصْنَامِ؟ ثُمَّ أَتَاهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ ذَهَبٍ، فَقَالَ: مَالِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ الْجَنَّةِ؟ قَالَ: مِنْ أَيِّ شَيْءٍ أَتَّخِذُهُ؟ قَالَ: مِنْ وَرِقٍ وَلاَ تُتِمَّهُ مِثْقَالاً.)) [ أخرجه أبو داود والترمذي والنسائي و قَالَ الترمذي: هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ.]

"Bir adam, elinde demir bir yüzük olduğu halde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in huzuruna geldi.


(Devamı... | 9148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dergiler, Yazý

AKLINA GELEN VESVESE VE DÜÞÜNCELERDEN RAHATSIZ OLAN KÝMSE
(Devamı... | 17002 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

AKLINA GELEN VESVESE VE DÜŞÜNCELERDEN RAHATSIZ OLAN KİMSE


Ben, namaz kılarken veya güzel bir iş yapmaya niyetlendiğim zaman aklıma birtakım şeytanî şeyler gelmektedir.Namazda okuduğum âyetleri düşünmeye başladığım zaman aklıma şeytânî fikirler girmekte ve Allah Teâlâ'nın zâtı hakkında her türlü kötü öneri ve fikirler gelmektedir. Bunun için öfkelendiğimi hissediyorum. Allah Teâlâ'nın dışında tevbeyi kabul eden hiç kimsenin olmadığını da biliyorum. Fakat bu düşüncelerim yüzünden, Allah Teâlâ'nın zâtı hakkında aklıma gelen bu düşüncelerden daha kötü ve daha çirkin düşünce olmadığını hissediyorum.Namazdan sonra Allah Teâlâ'dan beni bağışlamasını diliyorum. Fakat bundan dolayı içimde bir sıkıntı duyuyorum.Çünkü ben, bu kötü ve çirkin düşüncelere son vermek istiyorum ama yapamıyorum.Bu düşünceler, namazımdan zevk almama engel oluyor ve namaz, kendimde uğursuz olduğum hissi uyandırıyor. Bu konuda bana öğüt ver misiniz?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Namazda ve namazın dışındaki kötü ve çirkin vesveseler,şeytandandır.Çünkü şeytan, müslümanı dîninden saptırmak ve onu iyilikten mahrum edip uzaklaştırmak konusunda çok gayretlidir.


(Devamı... | 17002 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Fiqh - Sorular ve Cevaplar

Bütün sýkýntýlarýn sebebi namazý te
(Devamı... | 13142 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Bütün sıkıntıların sebebi namazı terk etmektir


Ben 23 yaşında genç bir kızım. Açıkça söyleyeyim ki namaz kılmıyorum.

Namazı kılsam bile bütün farzlarını kılmıyorum. Açıkçası ben müzik de dinliyorum. Ancak Allah şahidim ki bu konu bende psikolojik bir durum yaratıyor. Namaz kılmak istiyorum, Allah'a itaat etmek istiyorum, O'ndan da korkuyorum. Müslüman biri olduğum için de övünüyorum. Rabbim ortağı olmayan tek Allah'tır. Sevgili Mustafa s ve siretini seviyorum.

Kıssalarını dinlediğimde etkileniyorum. Allah'a hamd olsun. Bu yıl Umre'ye gitmemi Allah nasip etti. Bunun için çok sevinçliydim. Buna rağmen kendimi inkârcı hissediyorum. Ya da benimle kâfirler arasında bir fark göremiyorum. Çünkü namaz kılmıyorum. Namaza devam etmek için çok uğraştım.
Ancak bu duruma nasıl geldiğini bilmiyorum. Bilmeniz gereken bir durum da ben uzun bir müddet hiç namaz kılmadım. Din hakkında çoğu durumları bilmediğimi hissediyorum. İslam dinine ait işlerden namaz veya zekât yâda umre vb. hiçbir ameli Allah'ın benden kabul etmeyeceği hissine kapıldım.

Gideceğim yer kuşkusuz cehennemdir. Elimden tutacak ve bana nasihat edecek, bu kayboluş durumumdan çıkaracak birine muhtacım. Bu durumda oluşuma da nefret ediyorum!!


(Devamı... | 13142 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Fiqh - Sorular ve Cevaplar

Ocuklarda hýrsýzlýk problemi
(Devamı... | 2767 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

ocuklarda hırsızlık problemi


Çocuklarımdan birinin bir şeyi çaldığını keşfettiğimde çok rahatsız oldum. Gelecekte bir hırsıza dönüşmesinden korkuyorum.
Bana ne tavsiye edersiniz?

Bütün övgüler Allah’adır.

Küçük çocuk şu sebeplerden dolayı hırsızlık yapar:

1- Hırsızlık ile ödünç alma arasında ki farkı bilmediği için veya özel mülkiyet anlamı onda açığa kavuşmamıştır.

2- Başkaları için bulunan eşyalardan kendisine yasaklandığı için hırsızlık eder.

3- Anne-babadan intikam almak veya onların dikkatini çekmek için hırsızlık yapar.


(Devamı... | 2767 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ramazan Bayramý Ramazan Bayramlar

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kaç defa Ramazan orucu tut
(Devamı... | 1549 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kaç defa Ramazan orucu tutmuştur?


Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- kaç defa Ramazan orucu tutmuştur?

Hamd, Allah'a mahsustur.

İslâm âlimleri, Ramazan ayı orucunun, hicretin ikinci yılının Şaban ayında farz kılındığı ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in dokuz defa Ramazan orucu tuttuğunda oybirliğine varmışlardır. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, hicretin onbirinci yılının Rebiül-Evvel ayında vefât etmiştir.

"el-İnsaf" kitabının yazarı şöyle demiştir:


(Devamı... | 1549 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ýliþki Müslümanla

Kasýk kýllarýnýn nasýl traþ edileceð
(Devamı... | 3425 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Kasık kıllarının nasıl traş edileceğini öğretmek için çocuklarının önünde avret yerini gösterdi


Size sormak istediğim bir sorum olacak: Baba cinsel organını çıkardı ve ergenlik çağına giren çocuklarına buranın nasıl traş edileceğini açıkladı. Bu yaptığının da İslam’da mustehab olduğunu söyledi. Bu yaptığı doğru mu? Yoksa bu babanın yaptığı haram mı?

Bütün övgüler Allah’adır.

Babanın çocukları önünde avretini çıkarması haramdır. Çünkü insana düşen avretini örtmesidir ancak hanımı veya elinin altındaki cariyeleri müstesna. Aynı şekilde başkalarının avretine bakması da haramdır. Bu durum asla mubah olmaz ancak tedavi için çok ihtiyaç anında veya zaruret anında gösterilmesi müstesnadır. Çocuklara etek altı traş için gösterilmesi ne zaruridir ne de bir ihtiyaçtır ki avretini açıp göstersin. Bunu tanımla ve sözle anlatarak göstermeden de yapabilir.Aynı şekilde diğer alınan yerlerde ki kılları almak için yol gösterebilir.


(Devamı... | 3425 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dünya Ý&t

Dualar ve müslüman çocuk
(Devamı... | 2456 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Dualar ve müslüman çocuk


Çocuklarımıza gece-gündüz dualarını nasıl öğretiriz?

Bütün övgüler Allah’adır.

Çocuk üç ve dört yaşında sabah-akşam, uyku, yemek ve içecek dualarını telkin etmeli. Çocuklar duaları dinleyecek, onları ezberleyecek ve pratikte uygulayacak. Ruhunu Allah ile sağlam bir bağ ile bağlayacak. Ruhu gelişecek ve fıtratı sapmadan beri olacaktır.

Ailelerden biri gezi için bir mesire yerine gittiler. Oraya vardıklarında çocuk hızla inip oraya buraya koşmaya başladı. Koşarak annesine geldi ve şunu sordu: bu yerde söylenecek dua nedir?


(Devamı... | 2456 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Kadýn - Ya&tho

Çocuklara öðretmek ve onlarý davet etmek için do&e
(Devamı... | 1148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Çocuklara öğretmek ve onları davet etmek için doğru yöntem nedir?


Küçük çocuk kardeşlerimi on yaşına vardıklarında dindar olmaları için nasıl bir yöntemle onları davet etmeliyim, onlarla hangi metodu takip etmeliyim?

Bütün övgüler Allah’adır.


(Devamı... | 1148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Fiqh - Sorular ve Cevaplar

Çocuklarda hýrsýzlýk problemi
(Devamı... | 2775 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Çocuklarda hırsızlık problemi


Çocuklarımdan birinin bir şeyi çaldığını keşfettiğimde çok rahatsız oldum. Gelecekte bir hırsıza dönüşmesinden korkuyorum.
Bana ne tavsiye edersiniz?

Bütün övgüler Allah’adır.

Küçük çocuk şu sebeplerden dolayı hırsızlık yapar:

1- Hırsızlık ile ödünç alma arasında ki farkı bilmediği için veya özel mülkiyet anlamı onda açığa kavuşmamıştır.

2- Başkaları için bulunan eşyalardan kendisine yasaklandığı için hırsızlık eder.

3- Anne-babadan intikam almak veya onların dikkatini çekmek için hırsızlık yapar.

Ne yapmalıyız?

1- Sakinliği korumak: kınamak ve azarlamak yerine sakinliğini koru oğluna öğretmek için bu bir fırsattır.


(Devamı... | 2775 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Genel - Teknolojileri Ve Meslek

Müslüman yetimler için misyoner cemaate vermenin Ýslam’d
(Devamı... | 1316 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Müslüman yetimler için misyoner cemaate vermenin İslam’daki hükmü


Müslüman yetimler için misyoner cemaate vermenin İslam’da hükmü nedir, bize bu konuda bir delil verebilir misiniz?

Bütün övgüler Allah’adır.


(Devamı... | 1316 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dergiler, Yazý

Çocuklarý eðitmek
(Devamı... | 1883 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Çocukları eğitmek


Babaların eğitimde İslami açıdan sorumlulukları nedir, eğitim türünün özel mi yoksa resmi mi olması gerekir?

Bütün övgüler Allah’adır.

Çocuğun eğitilmesi şüphesiz hayatın kaçınılmazlarından biridir.Eğer hayatın kaçınılmazlarından biriyse nafaka vermek zaruridir. Buna göre ona öğretmelidir ancak bütün merhaleleri değil. Çünkü o orta veya lise merhalesinde yaşayabilir.

Özel okullar ve genel okulların hangisinin şer’i yönden daha faziletli olduğuna gelince belirli bir prensibin olduğunu sanmıyorum. Belki özel eğitim daha iyi olabilir. Belki de resmi okullar daha iyi olabilir. Bu müfredata ve eğitim ekibine ve takip edilen sisteme göre değişir.

Allah en iyi bilendir.


(Devamı... | 1883 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ýliþki Müslümanla

Yetimi Terbiye Etme
(Devamı... | 2373 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Yetimi Terbiye Etme


Bir müslüman dul bir kadınla evlendi ve ilk evliliğinden iki çocuğu var. Bu adamın ona karşı farz olan hakları nedir. Soru: çocuk ona baba diye mi çağırmalı? Onun çocuklara emretmesi veya namaza mecbur etmesi hakkı var mıdır?

Bütün övgüler Allah’adır.

Evet onlara namaz kılmalarını emreder.peygamber sallallahu aleyhi ve selemin dediği gibi: eğer çocuk yedi yaşına gelirse ona namaz kılmasını emredin..” Ebu Davud Süneninde; çocuk namaz için ne zaman emredilir babın Namaz kitabında rivayet etti.

İlim ehli ise: Taharet ve namaz üzerine çocuk on yaşına basınca tedib edilir. Tedibin anlamı ise: vurmak, tehdit etmek ve katı olmaktır. Çocuğun babasına düşen ona tahareti ve namaz kılmayı yedi yaşında öğretmeli ve emretmelidir. On yaşına basınca onu tedib etmelidir.


(Devamı... | 2373 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Haberler ve Makaleler Hikayeler Baþ

Batýda çocuklarý ve onlarýn düþüncel
(Devamı... | 4185 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Batıda çocukları ve onların düşüncelerini korumak hakkında


Batıda yaşayan müslümanlar olarak çocuklarımızın kaybolmaması ve onlara benzememesini korumak yolunda zorluklar çekiyoruz. Çünkü ipleri kopmuş batı toplumu ile karşı karşıyayız. Çocuklarımızın kaybolmasını ve sapmasını korumak için bazı pratik adımlar atmak istiyoruz. Allah sizden razı olsun.

Bütün övgüler Allah’adır.

Küfür beldelerinde müslüman ailelerin varlığını korumak için evin içinde ve dışında bazı istekler ve şartların bulunması gerekir.

a- Evin içinde:

1- Babaların çocuklarıyla birlikte namazlarına devam etmeleri gerekir. Yakın mescidde namaz kılınamıyorsa evde cemaat ile kılınmalıdır.

2- Günlük Kur’an okunmalı ve tilaveti dinlenmelidir

3- Hep birlikte beraberce yemek yemelidir.

4- İmkân nispetinde Kur’an dili konuşulmalıdır

5- Rabbul-Âleminin kitabında ve özellikle de en-Nur Suresinde vurguladığı aile ve toplum adabını korumak gerekir.


(Devamı... | 4185 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Terör, Emperyalizm üzerinde &Y

Bosna ve Kosova’da ýrzýna geçilen kadýnlarýn
(Devamı... | 1367 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Bosna ve Kosova’da ırzına geçilen kadınların çocukları


Bosna ve Kosova’da ırzına geçilen kadınların çocuklarının hükmü nedir? Babasına mı bırakılmalı yoksa Müslümanlar yanlarına alıp onu büyütmeli mi?

Bütün övgüler Allah’adır.


(Devamı... | 1367 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Genel - Teknolojileri Ve Meslek

Rüþdüne ermeyen bir çocuðun amelleri kime yazý
(Devamı... | 1635 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Rüşdüne ermeyen bir çocuğun amelleri kime yazılır, ona mı


Rüşdüne ermeyen bir çocuğun amelleri kime yazılır, ona mı? Akil-baliğ olmayan bir çocuğun namazı, haccı, Kur’an tilaveti gibi amellerin sevabı anne-babasına mı yoksa ona mı yazılır?

Bütün övgüler Allah’adır.


(Devamı... | 1635 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Dünya Ý&t

Ýki erkek çocuðun birbirine avret yerini göstermesi
(Devamı... | 2862 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

İki erkek çocuğun birbirine avret yerini göstermesi


Ben çok daralmaktan çeken bir babayım. Yedi yaşında oğlum ile beş yaşında kızımın her biri diğerine avret yerlerini gösterirken yakaladım ve şok oldum. Kendimi tutamayıp acıtacak bir biçimde her ikisine vurdum. Doğru bir davranış sergiledim mi bilmiyorum. Ben ve eşim bu durumdan stresteyiz. Bu problemi çözmek için en iyi yöntem hangisidir? Ben sizlerin nasihatine ve yardımına ihtiyacımız vardır.

Bütün övgüler Allah’adır.

Babaya düşen çocuklarının yanlışlarına karşı hikmetle ve ölçülü bir şekilde muamele temesi evladır. Bu hırsını hatayı tedavi etmeye götürmekten daha büyük bir hataya düşmesine telafi etmekten sakınmalısın.


(Devamı... | 2862 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Müslüman Kadýn - Ya&tho

Þehvet oruçla nasýl terbiye edilir?
(Devamı... | 1987 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Şehvet oruçla nasıl terbiye edilir?


Sorum mübarek ramazan ayı dışında tutulan oruçla alakalıdır. Biliyorum ki bu gibi durumlarda oruç tavsiye ediliyor. Ancak evlenmek istediği halde bunu şu anda gerçekleştiremiyor. Müslüman yanında böyle bir orucu tutmanın doğru hükmü nedir?

Bütün övgüler Allah'adır.


(Devamı... | 1987 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


 

EsinIslam The Muslim World Portal For Islamics, News, Fatwas, Audios, Videos, Muslim News, Quranic Islamic Articles, Radio, Audio Quran, TV Channels, Fatwa Rulings, Muslim News Newspapers Magazines Headlines Articles Forums Schools, Universities, Colleges, Mosques, Qur'an, Hadith, Sunnah, Fiqh, Prayers, Salat, Fasting Ramadan, Vidoes, Books On EsinIslam.Com And IslamAfrica.Com