TurkCe
- n Sayfa    - Ilk On    - Yeni Konular    - Haber Gِnderme    - T rk e Arama    - T rk e Forumlar    - T rk e ـyelerimiz    - Incelemeler    - Iletileriniz    - Anket    - Journal of    - Haber Arsivi    - I erik    - Web Baglantilari    - Dosyalar    - SSS    - Tavsiye Edin    - Nsiklopedi   
 

Who's Online

Şu an sitede, 3 ziyaretçi ve 2 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Search
Languages

Site Lisanını Seçin


Categories Menu

Şu an bu bloğun içeriği yok.

Login

Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.

Big Story of Today

Bu gün için henüz önemli bir haber yok.


Müslümanlarýn gayri müslimlerle birlikte seçimlere
 
Müslüman Kadýn - Ya&tho Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Müslümanların gayri müslimlerle birlikte seçimlere katılması


Müslüman olmayan bir devlette ikamet eden bir müslümanların seçimlere katılması caiz midir?

Bütün övgüler Allah’adır.

Bu mesele içtihad meselelerindendir. Bu katılımdan Müslümanların menfaati ile beklenen maslahatı arasında karşılaştırmaya bağlıdır. Belki bu katılım onlara zarar verecektir.

Eğer katılmada menfaatler daha çok ise girilir. Eğer bu katılımdan daha çok zarar olacaksa caiz olmaz.

Buna göre bu hüküm ülkelerin, sistemlerin ve şahısların konumuna göre değişir. Bir ülkede buna katılmak Müslümanlar için çok faydalıdır. Ancak başka bir ülkede ise çok zararlıdır. Şahıslar için de bu durumlar geçerlidir.

Bu konu hakkında el-Mecmaul-Fıkhi’den: “Müslümanların Müslüman olmayanlar ile birlikte seçimlere katılması” bir hüküm çıktı: Bir tek Allah’adır övgülerimiz. Kendinden sonra peygamber olmayan peygamberimiz Muhammed’e, ailesine, ashabına salât ve selam olsun. Bu girişten sonra: Mekke-i Mükerreme’de 22–27 Şevval 1428H.-3–8 November 2007M. Tarihinde Dünya İslam Birliği merkezinde on dokuzuncu kongresinde İslam Fıkıh Birliği Meclisi, bu konuya şu görüşünü açıkladı: “İslami olmayan ülkelerde Müslümanların Müslüman olmayanlarla birlikte seçimlere katılması” 21–26 Şevval 1422H. Yılında ki devrede on altıncı kongrede ertelenen konular arasında tamamlanması için yer alıyordu. Tezlerini sunanlar dinlendikten, etrafında müzakereler yapıldıktan ve düzetildikten sonra Meclis şuna karar verdi:

1- “İslami olmayan ülkelerde Müslümanların Müslüman olmayanlarla birlikte seçimlere katılması” şer’i siyasi konulardan biri olması hasebiyle maslahat ile mefasid arasında karşılaştırma ışığında hüküm verilmesine kararlaştırıldı. Bunda verilecek fetvalar, zamanın, yerin ve durumların değişmesine göre değişmektedir.

2- Müslüman olmayan bir ülkede Müslümanların vatandaşlık haklarından milletvekili ve benzeri seçimlerine katılması caizidir. O ülkede Müslümanların sorunlarını savunmak, dini azınlıkların dünyevi ve dini kazanımlarını gerçekleştirmek, İslam’ı doğru bir şekilde tanıtmak gibi tercih edilen maslahatları gerçekleştirmek için katılması kaçınılmazdır. Adalet ve hak üzerine kaim dayanışmayı gerçekleştirmek için insafa, mutedil halk ile yardımlaşmaya, kendi konumlarının etkisinin rolünü yüceltmelidir. Bu da ancak şu kurallara uygun olmalıdır:

Birincisi: Müslümanlardan buna katılanlar, bu katılımı ile Müslümanların maslahatına katkı sağlamak, kendilerinden zararları ve mefasidi defetmek için katılır.

İkincisi: Müslümanlardan katılanların çoğunlunda bu katılımlarının bu ülkede Müslümanlara faydalı ve olumlu etkisi olacağına inanmaları gerekir. Merkezlerini güçlendirecek, karar sahiplerine ve yönetimi sürükleyen müdürlere isteklerini ulaştıracak, dini ve dünyevi maslahatlarını koruyacak bir yaklaşım olmalıdır.

Üçüncüsü: Müslümanın bu seçimlere katılması dininde aşırılığa sürüklememesine dikkat edilmelidir. Başarının sahibi Allah’tır, peygamberimiz Muhammed’e, ailesine ve ashabına salat ve selam olsun.”

http://www.themwl.org/Fatwa/default.aspx?d=1&cidi=167&l=AR&cid=17

Daha fazla fayda için (3062) sorunun cevabına bakınız.

Allah her şeyi en iyi bilendir.

 Posted By Tarih: 27.02.2013 Saat: 15:56 Gönderen: MediaTurkishTeam
 

Comments 💬 التعليقات
 

For Your Membership Comments And Registered Debates Please, See Below Or Register Here :-: للحصول على تعليقات عضويتك و مناقشات الأعضاء انظر من فضلك أدناه أو سجّل هنا

İlgili Bağlantılar

· Daha fazla Müslüman Kadýn - Ya&tho
· Haber gönderen MediaTurkishTeam


En çok okunan haber: Müslüman Kadýn - Ya&tho:
Þehvet oruçla nasýl terbiye edilir?


Haber Puanlama

Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

Mükemmel
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Kötü


Seçenekler


 Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfaİlgili Konular

Müslüman Kadýn - Ya&tho

"Müslümanlarýn gayri müslimlerle birlikte seçimlere" | Hesap Aç/Yarat | 0 yorum


Yorumlar yazarlarına aittir. İçeriklerinden biz sorumlu tutulamayız.

Anonim kullanıcı yorum yazamaz, lütfen kayıt olun
 

EsinIslam The Muslim World Portal For Islamics, News, Fatwas, Audios, Videos, Muslim News, Quranic Islamic Articles, Radio, Audio Quran, TV Channels, Fatwa Rulings, Muslim News Newspapers Magazines Headlines Articles Forums Schools, Universities, Colleges, Mosques, Qur'an, Hadith, Sunnah, Fiqh, Prayers, Salat, Fasting Ramadan, Vidoes, Books On EsinIslam.Com And IslamAfrica.Com