TurkCe
- n Sayfa    - Ilk On    - Yeni Konular    - Haber Gِnderme    - T rk e Arama    - T rk e Forumlar    - T rk e ـyelerimiz    - Incelemeler    - Iletileriniz    - Anket    - Journal of    - Haber Arsivi    - I erik    - Web Baglantilari    - Dosyalar    - SSS    - Tavsiye Edin    - Nsiklopedi   
 

Who's Online

Şu an sitede, 3 ziyaretçi ve 2 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Search
Languages

Site Lisanını Seçin


Categories Menu

Şu an bu bloğun içeriği yok.

Login

Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.

Big Story of Today

Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

Old Articles

Şu an bu bloğun içeriği yok.

EsinIslam Media: Islam'da Müslüman Evlilik

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]

Islam'da Müslüman Evlilik

Talaký (boþamayý) istemediði halde boþanma belgesi
(Devamı... | 4864 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Talakı (boşamayı) istemediği halde boşanma belgesi çıkarmak

Benim babam, askerlikten muaf tutulmam için annemin bilgisi ve hazır bulunmasıyla annemden boşandığına dâir bir belge (boşanma belgesi) çıkardı. Her ikisi de bu belgeyi imzaladılar. Fakat babam talak lafzını telaffuz etmedi, talak lafzını da belgeye kendisi yazmadı. Evlendirme ve boşama memuru, boşanma belgesini düzenlemeden önce, dînen değil de maslahat gereği bu talakın sadece kâğıt üzerinde olacağını ikisine de bildirdi.

1. Babamın yaptığı bu davranışın hükmü nedir?
2. Bu davranış talak sayılır mı?
Bilindiği üzere babam, bu olaydan önce de annemi iki defa boşamıştı.(Soruda geçen) bu üçüncü boşamada annem hayızdan temizlenmiş, babam kendisiyle cinsel ilişkiye girmemiş, fakat babam, bu boşanma belgesini çıkardıktan bir süre sonra annemle cinsel ilişkiye girmişti.
- Babamın dînen sorumluluktan kurtulması için anneme karşı yapması gereken haklar nelerdir?
- Talak vuku bulmamışsa, babam, annemin mirastaki hakkını nasıl garanti etmelidir? Çünkü annem, kanun nazarında boşanmış sayılmaktadır. Bilindiği üzere annem, bizimle beraber aynı evde ikâmet etmekte, babam, kendisine nafakasını ve kendisine gerekli olan şeyleri vermektedir.

Babam ise, şu an başka bir kadınla evli olup başka bir evde ikâmet etmekte, bize ve işlerimize bakmak için de çoğu zaman evimize gelmektedir.

Şimdi babam dînen sorumluluktan kurtulmak için bu konudaki dînî hükmü öğrenmek istiyor.Ric'at (eşini geri alma) belgesi olmadan babam annemi geri alabilir (nikahlayabilir) mi?

Hamd, yalnızca Allah'adır.


(Devamı... | 4864 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Islam'da Müslüman Evlilik

Çizgi filmleri çokça yayýnlayan “Space Toon” TV kana
(Devamı... | 9197 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Çizgi filmleri çokça yayınlayan “Space Toon” TV kanalını seyretmenin hükmü


Örneğin Tom ve Jerry, Kaptan Macid gibi çizgi filmleri çokça yayımlayan “Space Toon” TV kanalını seyretmenin büyükler ve küçükler için hükmü nedir? Allah mükâfatınızı versin.

Bütün övgüler Allah’adır.

Bu kanal çoğu kötülükleri ve değişik fesatları barındırmaktadır. İngilizce adından bile Müslümanları sapıtmaya başlamıştır. Sonra da büyüklerin ve küçüklerin akıllarını fesatlarıyla ve kötülükleriyle yayınlarıyla doldurmaya başlamışlar. Bu nedenle veliler çocuklarını bunu seyretmeye müsaade etmemeleri gerekir; onu seyredenlerin davranışları üzerinde kötü etkisi vardır. Bu mefasid ve münkerden bazıları ise şunlardır:


(Devamı... | 9197 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Islam'da Müslüman Evlilik

Demir yüzük takmak, erkeklere haram mýdýr?
(Devamı... | 9148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Demir yüzük takmak, erkeklere haram mıdır?


Ben, erkeklerin demir yüzük takmalarının haram olduğunu işitmiştim. Bu konuyu delilleriyle açıklamanızı ricâ ediyorum.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.

Abdullah b. Bureyde, babasından -Allah ondan ve babasından râzı olsun- rivâyet ettiğine göre, o şöyle demiştir:

((جَاءَ رَجُلٌ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ حَدِيدٍ، فَقَالَ: مَا لِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ النَّارِ؟ ثُمَّ جَاءَهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ صُفْرٍ، فَقَالَ: مَا لِي أَجِدُ مِنْكَ رِيحَ الْأَصْنَامِ؟ ثُمَّ أَتَاهُ وَعَلَيْهِ خَاتَمٌ مِنْ ذَهَبٍ، فَقَالَ: مَالِي أَرَى عَلَيْكَ حِلْيَةَ أَهْلِ الْجَنَّةِ؟ قَالَ: مِنْ أَيِّ شَيْءٍ أَتَّخِذُهُ؟ قَالَ: مِنْ وَرِقٍ وَلاَ تُتِمَّهُ مِثْقَالاً.)) [ أخرجه أبو داود والترمذي والنسائي و قَالَ الترمذي: هَذَا حَدِيثٌ غَرِيبٌ.]

"Bir adam, elinde demir bir yüzük olduğu halde Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in huzuruna geldi.


(Devamı... | 9148 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


 

EsinIslam The Muslim World Portal For Islamics, News, Fatwas, Audios, Videos, Muslim News, Quranic Islamic Articles, Radio, Audio Quran, TV Channels, Fatwa Rulings, Muslim News Newspapers Magazines Headlines Articles Forums Schools, Universities, Colleges, Mosques, Qur'an, Hadith, Sunnah, Fiqh, Prayers, Salat, Fasting Ramadan, Vidoes, Books On EsinIslam.Com And IslamAfrica.Com