TurkCe
- n Sayfa    - Ilk On    - Yeni Konular    - Haber Gِnderme    - T rk e Arama    - T rk e Forumlar    - T rk e ـyelerimiz    - Incelemeler    - Iletileriniz    - Anket    - Journal of    - Haber Arsivi    - I erik    - Web Baglantilari    - Dosyalar    - SSS    - Tavsiye Edin    - Nsiklopedi   
 

Who's Online

Şu an sitede, 3 ziyaretçi ve 2 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Search
Languages

Site Lisanını Seçin


Categories Menu

Şu an bu bloğun içeriği yok.

Login

Üye Adı

Şifre

Hala hesabınız yok mu? Hemen açabilirsiniz. Kayıtlı bir kullanıcı olarak tema yönetici, yorum ayarları ve isminizle yorum gönderme gibi avantajlara sahip olacaksınız.

Big Story of Today

Bu gün için henüz önemli bir haber yok.

Old Articles

Şu an bu bloğun içeriği yok.

EsinIslam Media: Ýliþki Müslümanla

Bu Konuda Ara:   
[ Ana Sayfaya Git | Yeni Bir Konu Seçin ]

Ýliþki Müslümanla

KUR’AN’DA SAYISAL MUCÝZE VE GÜNEÞ TAKVÝMݒN&Yacu
(Devamı... | 24020 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

KUR’AN’DA SAYISAL MUCİZE VE GÜNEŞ TAKVİMİ’NİN KULLANIMI KONUSU


Geçenlerde, Kur’an’ın birçok şeyi kapsayan mucizelerle ilgili olarak, -mesela; ana karnındaki cenin’in geçirdiği üç devre, yıldızların yörüngesi vb.- bazı (yazılar) okudum. Özellikle bir tanesi, “gün” sözcüğünün Kur’an’da 365 defa geçtiğinden, “ay kelimesinin 12 defa tekrarlandığından bahsediyordu. Kur’an'da, “gün” kelimesinin (çoğulu olan günler)’in kaç defa yinelendiğini unuttum. Arkadaşlarımdan biri, İslâmi (hicri) takvim bastırdı. Ancak, 365 günden oluşmuyor. İslâmî takvim konusundaki bu durum ne anlama gelmektedir? Yoksa Allah, dünyanın çoğunluğunun miladi takvimi kullanacağını bildiğinden, bu, sonuncusunun daha sağlam olduğuna mı işarettir?

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Birincisi:

Birçok insan, Kur’an’daki çeşitli mucizelerle ilgilenmişlerdir. Bu mucizelerden biri de “sayısal mucize”dir. Gazete ve dergilerde, internet sitelerinde; tekrarları benzer lafızlar veya zıtlarıyla aynı sayıda zikredilen ifadelerin dökümü yayınlanmaktadır. “Yevm” (gün) kelimesinin (365) defa,“şehr” (ay) kelimesinin 12 defa tekrarlandığını iddia etmektedirler. Yine, “melekler ve şeytan” ve “dünya ve âhiret” gibi, başka lafızlar için de buna benzer şeyler yapılmıştır.


(Devamı... | 24020 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ýliþki Müslümanla

Kasýk kýllarýnýn nasýl traþ edileceð
(Devamı... | 3425 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Kasık kıllarının nasıl traş edileceğini öğretmek için çocuklarının önünde avret yerini gösterdi


Size sormak istediğim bir sorum olacak: Baba cinsel organını çıkardı ve ergenlik çağına giren çocuklarına buranın nasıl traş edileceğini açıkladı. Bu yaptığının da İslam’da mustehab olduğunu söyledi. Bu yaptığı doğru mu? Yoksa bu babanın yaptığı haram mı?

Bütün övgüler Allah’adır.

Babanın çocukları önünde avretini çıkarması haramdır. Çünkü insana düşen avretini örtmesidir ancak hanımı veya elinin altındaki cariyeleri müstesna. Aynı şekilde başkalarının avretine bakması da haramdır. Bu durum asla mubah olmaz ancak tedavi için çok ihtiyaç anında veya zaruret anında gösterilmesi müstesnadır. Çocuklara etek altı traş için gösterilmesi ne zaruridir ne de bir ihtiyaçtır ki avretini açıp göstersin. Bunu tanımla ve sözle anlatarak göstermeden de yapabilir.Aynı şekilde diğer alınan yerlerde ki kılları almak için yol gösterebilir.


(Devamı... | 3425 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


Ýliþki Müslümanla

Yetimi Terbiye Etme
(Devamı... | 2373 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)

Islamic Rulings - Living Shariah Verdicts

Islamic Questions & Answers

Yetimi Terbiye Etme


Bir müslüman dul bir kadınla evlendi ve ilk evliliğinden iki çocuğu var. Bu adamın ona karşı farz olan hakları nedir. Soru: çocuk ona baba diye mi çağırmalı? Onun çocuklara emretmesi veya namaza mecbur etmesi hakkı var mıdır?

Bütün övgüler Allah’adır.

Evet onlara namaz kılmalarını emreder.peygamber sallallahu aleyhi ve selemin dediği gibi: eğer çocuk yedi yaşına gelirse ona namaz kılmasını emredin..” Ebu Davud Süneninde; çocuk namaz için ne zaman emredilir babın Namaz kitabında rivayet etti.

İlim ehli ise: Taharet ve namaz üzerine çocuk on yaşına basınca tedib edilir. Tedibin anlamı ise: vurmak, tehdit etmek ve katı olmaktır. Çocuğun babasına düşen ona tahareti ve namaz kılmayı yedi yaşında öğretmeli ve emretmelidir. On yaşına basınca onu tedib etmelidir.


(Devamı... | 2373 byte kaldı | yorumlar? | Puan: 0)
 


 

EsinIslam The Muslim World Portal For Islamics, News, Fatwas, Audios, Videos, Muslim News, Quranic Islamic Articles, Radio, Audio Quran, TV Channels, Fatwa Rulings, Muslim News Newspapers Magazines Headlines Articles Forums Schools, Universities, Colleges, Mosques, Qur'an, Hadith, Sunnah, Fiqh, Prayers, Salat, Fasting Ramadan, Vidoes, Books On EsinIslam.Com And IslamAfrica.Com